granit

Granit

Granit powstaje pod wpływem wysokiego ciśnienia w głębokich warstwach ziemi, przez co jest jednym z najtwardszych kamieni naturalnych odpornych na zużycie.
Kamień ten używany jest często jako materiał do blatów kuchennych, jak i do stosowania na podłogach w miejscach bardzo uczęszczanych.
Jest zaliczany do grupy skał magmowych głębinowych, która zastyga pod powierzchnią ziemi, bardzo wolno krystalizując swoje składniki, czyli minerały w postaci różnych kryształów. Najważniejszym składnikiem granitu jest ciemna mika, jasno-biało-szary kwarc i różowy bądź żółto-szary skalen. Mika należy do minerałów miękkich, występującym w postaci blaszek, kwarc to z kolei bardzo twardy minerał, zaś skalen średnio twardy. Granit przybiera różne kolory, zaś jego faktura jest ściśle uzależniona od wielkości ziaren. W Polsce granit spotykamy przeważnie o barwie szarej, a małe ilości granitu o kolorze jasno-brązowym. Czasem występuje granit czerwony (przeważnie jest importowany do Polski).
Granit to kamień naturalny, który jest odporny na zarysowania, kwasy i ciepło.
Inne cechy charakterystyczne to bardzo szeroki zakres kolorów i struktur powierzchni do wyboru zarówno w slabach, jak i gotowych wyrobach typu płytki.
Cechą charakterystyczną granitu jest też wysoka odporność na zabrudzenia, spójny charakter i wąskie fugi. Granity występują przede wszystkim w kolorach od jasnoszarego do czarnego, ale zdarzają się też inne barwy.

Polish English German Russian Spanish