Bazalt : bazalty, bazalt Warszawa, bazalty Warszawa 
Focus Stones
Konsultacje: 601 251 588

Marmur, Granit, Trawertyn

Płytki, Schody, Kominki - Sprzedaż, Usługi, Serwis
  • Aktualne promocje


Bazalt

Bazalt
Bazalt jest bardzo twardą skałą wulkaniczną, którą pod względem właściwości można najlepiej porównać z granitem. Bazalty występują przeważnie w odcieniach szarości i są bardzo wyraziste w kolorze. Pasują więc wyśmienicie do nowoczesnego, minimalistycznego stylu. Z magnetytami znajdującymi się w tej skale wulkanicznej związana jest specyficzna grafitowa kolorystyka bazaltu. Skała bazaltowa ma to do siebie, że wietrzeje wolno.
Pośród skał wylewnych to właśnie bazalty są najszerzej rozpowszechnioną grupą. W Polsce spotykamy je na Dolnym Śląsku od zachodnich granic naszego kraju aż po Opole, gdzie tworzą z różnymi skałami wylewnymi formacje bazaltową.
Głównymi składnikami bazaltu są: plagioklazy (labrador-bytownit) i pirokseny (augit, hipersten, enstatyt, bronzyt), ponadto występują: amfibole (hornblenda, kaersutyt), melilit, skaleniowce (leucyt, nefelin, analcym), oliwin, szkliwo, niekiedy kwarc oraz biotyt, a także akcesoryczne: magnetyt, ulvospinel, ilmenit, rzadziej hematyt, piryt i grafit.

Bazalt ze względu na swoją charakterystykę i twardość stosujemy we wnętrzach i na zewnątrz budynków. Powierzchnie mogą być szlifowane, polerowane lub szczotkowane i płomieniowane jako rodzaje powierzchni antypoślizgowych.


Własności fizyczne
gęstość 2700 do 3200 kg/m3