Złote tarasy, kamienne tarasy 
Focus Stones
Konsultacje: 601 251 588

Marmur, Granit, Trawertyn

Płytki, Schody, Kominki - Sprzedaż, Usługi, Serwis
  • Aktualne promocje


Złote tarasy

KAMIENNY TARAS

Taras, patio – to naturalne przedłużenie i dopełnienie wnętrza domu. Często połączone z salonem lub jadalnią. W ciepłe dni chętnie wypijemy tam poranną kawę, urządzimy niedzielny obiad dla przyjaciół lub po prostu zrelaksujemy się otoczeni zielenią i  zatopieni w odgłosach ogrodu.

Co na taras

Projektanci szukając nowatorskich pomysłów czasami dają się ponieść fantazji w zakresie wyboru kamienia na taras, tworząc piękne, choć czasami delikatne kompozycje. Praktycy zaś wiedzą swoje – na tarasach, szczególnie w trudnych warunkach, najlepiej sprawdzają się granity. Wybierając granit na taras, do dyspozycji mamy całe ich bogactwo i gamę kolorystyczną. Wśród nich są jednak i takie, które stosowane szczególnie chętnie sprawdzają się rewelacyjnie w każdym przypadku. Wyróżnia je rozpoznawalny wygląd i dobry stosunek jakości do ceny, która zaczyna się już od 100zł za m2. Są to promieniowane: ‘Galaxy Grey’ <Ryc.1.>, ‘Sunrise’ i ‘Sanya red’.

 

‘Galaxy Grey’ o jasnoszarym zabarwieniu i drobnokrystalicznej, regularnej strukturze to rozwiązanie szczególnie ładnie komponujące się ze stylem minimalistycznym, nowoczesnym, eleganckim w swojej prostocie. Możemy przełamać go ciemniejszymi wstawkami i akcentami z polerowanego ‘Star Galaxy’ lub ‘Nero Assoluto Zimbabwe’ <Ryc.2. Przełamanie monotonii zbyt dużej powierzchni posadzki poprzez wstawki z kamienia w innym kolorze>.

‘Sunrise’ utrzymany jest w ciepłej, beżowo-złotej tonacji. Znakomicie nadaje się na słoneczne patia ogrodowe, przytulne i zachęcające do wypoczynku. W tym przypadku możemy połączyć gładką powierzchnie tarasu z płytkami ‘stoneskin’ wykorzystanymi na płaszczyznach pionowych: fragmentach murków lub ścian <Ryc.3. Zestawienie dwóch rodzajów wykończenia kamienia ‘Sunrise’: płomieniowanego i ‘stoneskin’>. W bardziej odważnych rozwiązaniach możemy zastosować płytki ‘stoneskin’ nawet jako podstopnicę schodów łączących taras z ogrodem! Uzyskamy przez to niezwykle ciekawy, zaskakujący efekt.

Dla miłośników dynamicznych kolorów polecamy ‘Sanya red’. Sam kamień, szczególnie w wykończeniu matowym: płomieniowanym, groszkowanym lub drapanym, posiada stonowaną, czerwoną barwę. Jego siła leży w możliwości zestawiania go z ciemniejszymi i bardziej wyrazistymi akcentami: wstawkami z czerwonych lub ciemno-grafitowych granitów w wersji polerowanej np. ciemne podmurówki, i detale na elewacji lub w ogrodzie (nawierzchnie ogrodowe, detale).

Poza granitami na patio i tarasy stosuje się jeszcze np. piaskowce i wapienie, lecz są one mniej odporne na warunki atmosferyczne a piasek nanoszony na butach powoduje szybsze ich ścieranie, dlatego stosuje się je głównie na tarasach zadaszonych.

Bezpieczny i piękny – praktyczne wskazówki

Tarasy ogrodowe, ze względu na ich lokalizację przy domu, często, niezależnie od pory roku, są intensywnie użytkowane. Oprócz funkcji wypoczynkowej pełnią rolę łącznika między wnętrzem a ogrodem. Dlatego też muszą posiadać bezpieczną i trwałą powierzchnię, która nie będzie ograniczała swobody użytkowania nawet podczas opadów deszczu i zalegającej na tarasie wilgoci czy śniegu. Kamień polerowany w trudnych warunkach atmosferycznych może zmienić posadzkę tarasu w nieprzewidywalne lodowisko, dlatego tak ważne jest stosowanie kamienia zmatowionego, o powierzchni naturalnie antypoślizgowej (uzyskanej podczas zabiegów takich jak: płomieniowanie, młotkowanie, groszkowanie). Na schodach możemy wprowadzić dodatkowe żłobienia i ryflowania.
           
Każdy taras (szczególnie ten wzniesiony znacznie nad poziom otaczającego terenu) warto wyposażyć w barierki. Ich ciekawe wzornictwo może znacznie podnieść walory estetyczne całej koncepcji tarasu, a z pewnością wpłynie korzystnie na bezpieczeństwo i komfort jego użytkowania.

W większości przypadków tarasy wykańczane się regularnymi płytkami w wymiarach 60x60cm lub 40x40cm układanymi prostopadle do ścian budynku <Ryc.5. Promieniowany ‘Galaxy Grey’  w regularnych płytach 60x60cm> lub w karo.

Jeśli boimy się monotonii na zbyt dużych powierzchniach, prostymi zabiegami  możemy przełamać wzór. Aby wprowadzić element zaskoczenia zastosujmy pojedyncze kostki z kamienia polerowanego, przypadkowo i chaotycznie porozrzucane na tarasie wykończonym kamieniem o powierzchni płomieniowanej. W tym celu możemy zastosować docięte fragmenty kamienia polerowanego tego samego rodzaju lub w zupełnie innym kolorze. Elementy polerowane możemy powtórzyć na schodach łączących taras z ogrodem lub nawierzchnią ogrodową (polerowane podstopnice) oraz na cokołach budynku. Ze względów praktycznych, jak również estetycznych, zewnętrznym krawędziom tarasu powinniśmy poświęcić więcej uwagi. Aby zapobiec podciekaniu wody i spływaniu jej po ścianie budynku stosujemy kamienne kapinosy – fragmenty płytek lub slabów kamiennych wysuniętych poza granicę tarasu, zaś dodatkowe opaski z kamienia ciętego ze slabów ujmujące cały wzór w efektowną ramę dodadzą naszemu tarasowi elegancji i smaku.

Dopełnienie kompozycji

Domy nowoczesne, o surowej, nieco ascetycznej bryle, z elementami metalu i szkła, w chłodnych tonacjach wymagają łączenia z prostymi w formie tarasami. W przypadku tarasach przy budynkach o charakterze rustykalnym, w stylu śródziemnomorskim z elementami drewna, w delikatnych pastelach, świetnie zaprezentują się kostki o powierzchni antykowanej. Pamiętajmy, że po zakończeniu pracy kamieniarzy i montażystów uzyskujemy surową jeszcze przestrzeń, którą dopiero musimy oswoić i rozwinąć jej własną osobowość.

W tym celu pomocne będą wszelkie meble i dodatki, np. tekstylne w postaci miękkich poduch i kap. Przyda się też zmysł ogrodnika lub fachowa pomoc projektanta ogrodów by zamienić nasz taras w oazę ciszy i spokoju zatopioną w objęciach pnączy, kwiatów i kompozycji roślin w donicach <Ryc.5. Naturalna posadzka z nieregularnych płyt kamiennych zestawiona z grafitowymi meblami i dodatkami dopełniona soczystą zielenią otaczającej roślinności>.

 

Autor: proj. wnętrz Irmina Sierańska (dla Focus-Stones)