Logo focus stones warszawa kamieniarstwo

Laminam focus stones warszawa

Azienka focus brodzik frezowany z marmuru warszawa łazienka z kamieniaNiezaprzeczalnie – niemal w każdym mieszkaniu znajdziemy kabinę prysznicową. Nie zawsze jest to rozwiązanie tańsze niż wanna, jednak w niewielkiej łazience pozwala nam oszczędzić sporo miejsca, a w codziennym, zabieganym życiu – sporo czasu poświęcanego na kąpiel. Kabina prysznicowa zasługuje zatem, by uczynić z niej miejsce szczególnej urody. O inspiracje nie trudno – w aranżacji łazienek nieustannie pojawiają się i ewoluują różne trendy dostarczające nam ciekawych pomysłów. Prysznic zamknięty w kabinie czy otwarty na wnętrze

Już na etapie projektowania łazienki powinniśmy dobrze rozplanować jej układ. Realizując nasze marzenia o pięknej i wygodnej łazience kierujmy się zasadami ergonomii oraz wyczuciem stylu. Jeśli nie mamy do tego głowy lub czasu, powierzmy zadanie projektantom. Z pewnością docenimy dobrze zaprojektowaną przestrzeń na etapie jej użytkowania.

Azienka odpyw liniowy systemowy focus stones 11Do niedawna najpopularniejszą decyzją była decyzja o kupnie gotowej kabiny, wolnostojącej lub przyklejonej do ścian. Rozwiązanie praktyczne, łatwe w montażu, lecz mało efektowne…jeśli stać nas na zmiany w naszym otoczeniu, nie powinno zabraknąć nam inwencji twórczej i chęci by pójść krok dalej.

Dużo większe pole do popisu mamy projektując brodziki murowane. W sposób stylistycznie prosty i jednoznaczny wydzielają strefę mokrą z przestrzeni łazienki przemyślanym układem ścianek i przesłonami chroniącymi przed rozpryskującą się wodą, np. w postaci tafli szkła (bezpiecznego lub hartowanego). Często kabiny takie otoczone są ścianami z trzech stron – ścianę frontową stanowią szklane drzwi, boczne ścianki skrywają baterie podtynkowe i praktyczne półki wnękowe.

Jeśli kabina jest wystarczająco duża (np. długa i wąska) warto zaprojektować ją z drzwiami otwierającymi się do wewnątrz, dzięki czemu w momencie ich otwierania spływająca po ściankach woda nie będzie chlapać na zewnątrz strefy mokrej.

Azienka z trawertnu brodzik z kamienia focus stones 12W przestrzennych łazienkach i salonach kąpielowych możemy pokusić się o zastosowanie kabiny otwartej, zaaranżowanej przy jednej ze ścian pomieszczenia lub przy ściance wolnostojącej specjalnie zaprojektowanej w tym celu. Kabina taka jest niemalże całkowicie zintegrowana z przestrzenią łazienki, bez drzwiczek, jedynie z niezbędną barierą zapobiegającą zbytniemu rozchlapywaniu się wody – najczęściej szklaną. .

Z brodzikiem czy bez

Jeśli kupujemy gotowy ‘produkt’ – nie musimy odpowiadać sobie na to pytanie: najczęściej brodzik i kabinę mamy w zestawie. Na rynku dostępne są kabiny z brodzikiem różnej wysokości – te wyższych są przydatne szczególnie wtedy, kiedy mamy małe dzieci lub zwierzaki, gdyż w szczególnych przypadkach mogą służyć jako wanna. Zdecydowanie efektowniej wyglądają brodziki montowane na równi z posadzką, o minimalnej grubości lub brodziki kamienne. Zależnie od rodzaju kamienia i techniki wykonania, kamienny brodzik to koszt rzędu od ok. 2 tys. zł za brodzik klejony z dociętych fragmentów kamienia i frezowany w dalszej kolejności by nadać mu odpowiedni kształt , do 3,5-5tys. zł za frezowany monolit kamienny.

Coraz większą popularnością cieszą się kabiny bez brodzików. Odpływy montowane są w tym przypadku bezpośrednio w posadzce kamiennej (liniowe, punktowe). W tym przypadku należy rzetelnie przemyśleć miejsce ich lokalizacji oraz bezwzględnie zapewnić odpowiednie spadki w kierunku odpływu umożliwiające grawitacyjny odpływ wody (min. 1%). Lazienka 1 13Nie możemy zapomnieć również o odpowiedniej izolacji poniżej poziomu posadzki z kamienia – dzięki niej cała przesiąkająca między fugami woda nie dostanie się do dolnych warstw posadzki ani stropu. W kabinach bezbrodzikowych podłoga idealnie współgra z posadzkami całej łazienki, a strefa mokra zaznaczona jest jedynie taflą szkła i obecnością kratki odpływowej w posadzce, lub jeszcze bardziej dyskretne w rozwiązaniach, gdzie woda poprzez niewielkie szczeliny spływa do znajdującej się pod posadzką rynny, przykrytej kamienną wkładką.

Wybór kamienia

W całej strefie mokrej kabiny prysznicowej możemy zastosować kamień naturalny – jest trwały i elegancki. Jeśli chodzi o rodzaj kamienia – nie ma tu szczególnych ograniczeń. Są oczywiście kamienie mniej polecane, np. wapienie, ze względu na ich porowatość i nasiąkliwość. Najchętniej stosowane są granity, bazalty, dzięki odpowiedniej impregnacji nawet trawertyny i marmury, mimo iż należą do skał wapiennych, możemy z powodzeniem stosować w naszych łazienkach i pod prysznicem. Możliwości aranżacji są niemal niewyczerpane.
Azienka bluestone brodzik odpyw koperta focus stones 14Na posadzce najlepiej sprawdzą się duże płytki lub slaby – im większy rozmiar tafli kamienia, tym mniej podziałów, mniej fug, większa szczelność. Znakomicie sprawdzają się tu brodziki kamienne, które świetnie komponują się z kamienną posadzką pozostałej części łazienki. Pamiętajmy, że na polerowanym kamieniu łatwo się poślizgnąć dlatego lepiej stosować kamienie szlifowane, płomieniowane lub inne zapewniające minimum antypoślizgowości.

Na ściany możemy zastosować płytki o różnych rozmiarach i fakturze zależnie od oczekiwanego efektu, np. ciemne grafitowe kamienie takie jak bazalty (rewelacyjnie sprawdzi się ‘Twiligth’, który w kontakcie z wodą zyskuje jeszcze więcej uroku), łupki, i granity doskonale wyglądać będą w dużych rozmiarach, np. 60x60cm lub większe położone niemal bezfugowo . Chromowane elementy baterii prysznicowej i szkło w zestawieniu z takim wyborem kamienia dodatkowo podkreślają nowoczesność i minimalistyczny styl projektowanej łazienki.


Marmury, trawertyny i niektóre z granitów (te o bogatym rysunku, takie jak ‘Prada’, ‘Mascarello’ czy ‘Shivakashi’) najkorzystniej wyglądać będą w slabach – im większe formaty, tym lepsze efekty. Zależy nam przecież, by jak najlepiej wyeksponować ich ciekawy wzór i móc podziwiać całą ich okazałość.

Azienka trawertyn antyczny focus stones 15W nieregularnych kabinach, wszędzie tam gdzie potrzebujemy wyprowadzić miękką linię, możemy zastosować mniejsze rozmiary płytek kamiennych, lepiej dopasowujące się do krzywizn i łuków: cienkie paski układane pionowo , płytki 10x10cm lub drobną mozaikę kamienną.


Dla wymagających

W tym miejscu warto wspomnieć o ogrzewaniu podłogowym. Niezależnie czy będzie to ogrzewanie wodne, czy elektryczne, w kabinach bezbrodzikowych sprawdzi się rewelacyjnie! Bez obaw możemy zastosować maty elektryczne nawet w strefie mokrej, pod warunkiem zapewnienia odpowiedniej izolacji. W efekcie uzyskamy komfort stąpania po ciepłej posadzce a rozchlapana podczas kąpieli woda szybciej wyschnie (zmniejsza możliwość poślizgnięcia się oraz roznoszenia mokrych śladów).


Autor: proj. wnętrz Irmina Sierańska (dla Focus-Stones)

Blank 19 Blank 20 Blank 21 Blank 22 Blank 23