Laminam

Kamienne schody - majestetyczna prostota i elegancja.

Długie, kręcone, proste, strome, wygodne...schody. Dużo możemy powiedzieć o ich kształcie, przeznaczeniu, konstrukcji oraz o tym, jak ważnym są elementem naszego otoczenia. Korzystamy z nich praktycznie codziennie ponieważ, obok drabiny i windy, są najważniejszą konstrukcją umożliwiającą nam komunikację pionową, między kondygnacjami wewnątrz jak i na zewnątrz budynków.

Aby korzystanie z nich było bezpieczne i komfortowe, długości i wysokości stopni muszą być dostosowane do długości kroku, a kąt nachylenia do przeznaczenia i sposobu użytkowania. Jeśli schody są za długie, projektuje się spoczniki, jeśli są strome – solidne barierki.

 

Wybór lokalizacji.

Często spotyka się schody wydzielone w przestrzeni komunikacyjnej za pomocą klatki schodowej. Takie rozwiązanie wymaga niestety sporej przestrzeni – nawet 10 m. W większości przypadków, szczególnie w niewielkich domach i mieszkaniach dwu- i więcej kondygnacyjnych, przestrzeń komunikacji jest ograniczana do minimum. Na schody otwarte prowadzące na piętro wprost z salonu czy holu wystarczy już 5–7 m (w zależności od ich szerokości i docelowego kształtu). Decydując się na takie wyeksponowane schody warto dołożyć wszelkich starań by stały się wizytówką naszego domu. Żeby dobrze się komponowały muszą pasować do charakteru wnętrza i stanowić jego integralną stylistycznie część.

Rodzaje konstrukcji.

Już na pierwszy rzut oka możemy zauważyć, że schody różnią się między sobą konstrukcją. Mogą być ażurowe, z dużymi prześwitami i zajmować mało miejsca np. schody kręcone czy kacze, gdzie stopnie są naprzemiennie niesymetryczne. Materiałem konstrukcyjnym, a jednocześnie i wykończeniowym, jest w tym przypadku najczęściej drewno, stal, szkło. Możemy spotkać się również z ażurowymi schodami kamiennym, gdzie elementem konstrukcyjnym jest belka żelbetowa, a stopnie wykonane są ze zbrojonych płyt kamiennych (slabów dociętych na wymiar). W opozycji do lekkich konstrukcji stoją masywne i wielkogabarytowe schody betonowe. Ponieważ ich konstrukcja jest nierozerwalnie związana z konstrukcja budynku, decyzję o ich budowie powinniśmy podejmować już na etapie stanu surowego. Wylany w odpowiednim szalunku beton musi zastygnąć i wtedy dopiero może zostać wykończony materiałem okładzinowym. Takich schodów nie projektujmy gdy nie mamy odpowiednio dużej ilości przestrzeni by je odpowiednio wyeksponować, w małym wnętrzu mogą okazać się zbyt przytłaczające oraz niepraktyczne, ze względu na dużą ilość miejsca jaką zajmują.

Wybór okładziny.

Kamień naturalny jest wręcz stworzony na wykończenia posadzek i schodów wylanych z betonu. Nastopnice, czyli poziome płaszczyzny stopni, po których stąpamy, stosuje się kamień o zwiększonej odporności na ścieranie. Najlepiej sprawdzą się tu twarde granity i bazalty, szczególnie te szlifowane lub zmatowione za pomocą specjalnej mechanicznej obróbki. Taka antypoślizgowa powierzchnia nadawana jest kamieniom w zakładzie kamieniarskim m.in. poprzez młotkowanie, płomieniowanie, drapanie, szczotkowanie… Świetnie sprawdza się w przypadku stosowania kamienia jako okładzinę zewnętrzną. Szlifowane i polerowane powierzchnie kamieni takich jak marmury i wapienie, które dopuszcza się do stosowania we wnętrzach, na zewnątrz, w kontakcie z wodą, stają się bardzo śliskie, przez co niebezpieczne. Podstopnice i cokoły to powierzchnie pionowe zabezpieczające ścianę i stopnie w miejscach, w których narażone są one na uderzenia buta i zabrudzenia. Tę część również warto wykończyć kamieniem. Możemy zastosować kamień ten sam, którego użyliśmy na stopnicach np. kilka tonów ciemniejszy, jak w przypadku połączenia ciemnego ‘Pepperino dark’ z jaśniejszym ‘Galaxy grey’. Możemy także zastosować ten sam kamień ale o innym wykończeniu powierzchni.
W praktyce, zdarza się, że decydujemy się na łączenie kamienia z innym materiałem, najczęściej płytkami lub drewnem. Co więcej, czasami, chcąc zredukować koszty, w ogóle nie wykańczamy podstopnic pokrywając je jedynie warstwą ochronną farby. Ale nie łudźmy się, to bardzo niepraktyczne i trudne do utrzymania w czystości rozwiązanie, szybko przestanie być estetyczne. Łączenie materiałów prawdopodobnie nigdy nie będą wyglądać tak dobrze jak schody w całości kamienne. Odpowiednio oczyszczony i zaimpregnowany po ułożeniu kamień jest łatwy do utrzymania w czystości i praktycznie niezniszczalny, nadaje wykańczanym powierzchniom spójność i elegancki wygląd. To inwestycja na lata i wcale nie tak kosztowna jak zwykliśmy sądzić (koszt wykonania i montażu standardowych kamiennych schodów zamyka się w kwocie 12-14 tys. zł).

Kolorystyka.

W projektowaniu schodów kierujemy się tymi samymi zasadami dotyczącymi kolorystyki jak w przypadku projektowania całych wnętrz. Główna zasada mówi, że jasne powiększa, ciemne pomniejsza a czasami nawet przytłacza zbyt małe wnętrze Poza tym, kolor możemy odbierać jako chłodny i surowy, bądź ciepły, o czym też powinniśmy pamiętać mając na uwadze charakter wnętrza.
Jeśli chodzi o wykończenie schodów, kamienie w tonacji jasnych i ciemnych grafitów, drobnokrystaliczne granity ‘Jasberg’, ‘Pepperino dark’ bazalty ‘Oriental basalt’, ‘Twilight’, będą wyglądały bardzo nowocześnie i minimalistycznie w połączeniu ze szklanymi lub metalowymi barierkami. Sprawdzą się na korytarzach i klatkach schodowych, w dużych holach, w budynkach biurowych i pomieszczeniach użyteczności publicznej. Są chłodne w odbiorze ale dzięki temu nie zobowiązującą stylistycznie. Do minimalistycznych szarości i prostych form schodów idealnie będzie pasowało architektoniczne oświetlenie oraz akcenty kolorystyczne w odcieniach soczystych zieleni, elektryzujących żółci lub drapieżnych czerwieni.
Bogate kolorystycznie i wzorzyste marmury znajdą zastosowanie w szczególności jako okładzina schodów we wnętrzach reprezentacyjnych, klasycznych, w których piękne schody służą nie tylko komunikacji ale pełnią rolę dekoracyjną. Schody wykończone marmurem nie stanowią tła dla innych elementów kompozycji wnętrza, one same, często zlokalizowane w centralnej części salonów i rozległych holów, są główną ich ozdobą. Tu można puścić wodze fantazji, oderwać się nieco od klasycznego piękna jasnych marmurów. Do dyspozycji mamy przecież całą gamę kolorystyczną, od zieleni, przez intensywne brązy w różnych odcieniach i czerwienie.
Jeśli zaś zależy nam na wykreowania przyjemnego wnętrza w ciepłej kremowej tonacji, gdzie światło będzie łagodnie się rozpraszało a my bez trudu znajdziemy wytchnienie i odpoczynek sięgnijmy po jasne, szlifowane wapienie, ‘Creme de mos’, ‘Antalya cream’, ‘Thala beige’.

Bezpieczeństwo.

Bezpieczeństwo na schodach zapewni nam przede wszystkim ich właściwa konstrukcja i zastosowanie się do zasad ich projektowania, o których wspomniano wyżej. Nie mogą się okazać za długie, za strome, ani zbyt wąskie, gdyż, nawet jeśli nie będziemy zdawać sobie z tego sprawy, te mankamenty przełożą się prędzej czy później na obniżony komfort ich użytkowania. W pierwszej kolejności odczują to osoby starsze i dzieci. Ważne jest by stopnie były równej wysokości aby wyeliminować możliwość potknięcia się a zbyt długie biegi przedzielone spocznikami, na których możemy odetchnąć. Antypoślizgowa powierzchnia stopni i solidne barierki pozwolą nam utrzymać równowagę, nawet jeśli się potkniemy.

Dużą rolę w bezpieczeństwie i komforcie użytkowania pełni oświetlenie. Jako uzupełnienie oświetlenia górnego, dzięki któremu na schodach jest po prostu jasno, zadbajmy o oświetlenie boczne stopni (ewentualnie frontowe wbudowane w przestrzeni między stopnicami). Z jednej strony punkty świetlne pomogą nam zorientować się w przestrzeni gdy będzie ciemno. Z drugiej strony atrakcyjne i przemyślane oświetlenie dopełni efektu wizualnego całej konstrukcji.

 

Autor: proj. wnętrz Irmina Sierańska (dla Focus-Stones)